Gdzie jest burza?

Współczesna technologia pozwala nam na siedzenie pogody w czasie rzeczywistym lub prawie rzeczywistych. Przydaje się to również, kiedy na przykład jedziemy w plener, pracujemy na działce lub wybieramy się w dalszą podróż i chcemy uniknąć kłopotów związanych z groźnymi i silnymi wyładowaniami pogodowymi…

 

Jak śledzić burze?

W internecie dostępnych jest również mnóstwo stron pokazujących dane pogodowe różnego typu w czasie rzeczywistym lub z niewielkim opóźnieniem aktualizacji danych. Pierwszą z takich strona, jaką chcielibyśmy nadmienić, jest blids.de. Na tej stronie, choć jest ona wyłącznie w języku niemieckim, można śledzić wyładowania atmosferyczne, po których łatwo jest zorientować się, w którym kierunku przemieszcza się dana burza. Strona aktualizuje się co 15 minut, a najświeższe wyładowania mają kolor czerwony. Można to sprawdzić na jasnej i czytelnej legendzie.

 

Jak śledzić opady?

Radar-opadow.pl to strona, na której można niemalże w czasie rzeczywistym śledzić powstawanie opadów atmosferycznych. Strona korzysta z radarów i satelitów dopplerowskich, na których widać wodę w atmosferze, czyli zwyczajnie deszcz. Można na tej stronie sprawdzić historię, która stworzy płynną animacje przemieszczania się opadów. Pozwoli nam to na uniknięcie deszczu i zamknięcia. Jest to też ciekawostka dla fanów meteorologii i dobre rozwiązanie dla młodzieży przygotowującej prezentacje szkolne np. na geografię.

 

Pozostałe strony

Www.Lightningmaps.Org to strona, która w czasie rzeczywistym pokazuje nam nie tylko opady, ale też wyładowania atmosferyczne. Korzysta ona z technologii satelitarnej i w łatwy sposób zaznacza pioruny, które pojawiają się w naszej okolicy. Dzięki niej, nie trzeba posiłkować się mitami związanymi z liczeniem sekund dzielących błysk od gromu!

 

Antistorm.Eu to kolejna strona pokazująca w czasie rzeczywistym stan pogody. Tym razem mamy do czynienia z zachmurzeniem w interesującym nas w regionie. Dzięki tej stronie możemy śledzić pogodę i zdecydować, czy na przykład pójść nad wodę poopalać się, czy wybrać się raczej na spacer lub do kawiarni ze względu na brak słońca. Życzymy dobrej zabawy!

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *